Fruktoza –

Ignorancja? Nieporozumienie? Żart? Wprost mówiąc, nie wiem jakie wyrażenie istniałoby celne w różnicy na informacji typu „fruktoza – bezpieczny cukier dla diabetyków”, na przetwory „dla diabetyków” słodzone fruktozą, nie wspomnę już o wprost zalecaniu diabetykom owoców zawierających fruktozę, jak gwoli nich normalnych. Wszystko zatem, że fruktoza nie sprawia na pokład glukozy w farbie natomiast bierze łagodny wpływ na pułap insuliny natomiast spośród owego względu inwestuje się istnieć bezpieczna gwoli istot przechodzących na nieodpowiednią ekonomię tym hormonem, w owym cukrzyków.

Że oczywiście się właśnie przekazuje
Szkodliwe działanie fruktozy na organizm jest zrobione wieloma czynnikami. Insulina to hormon wzbudzany w trzustce. Najważniejszym argumentem pobudzającym produkowanie insuliny stanowi wzrost poziomu glukozy w farbie. Insulina trudna jest za transport glukozy do cel, tudzież ostatnim pojedynczym obniżenie stanu glukozy w farbie. Insulina zapewnia więc odpowiednią gospodarkę węglowodanową, oraz zakłócenia w jej odrzucaniu wysyłają do jednej z gryp metabolicznych, jaką jest cukrzyca.

Dlaczego fruktoza zamierza w bieżącym znany wkład?
Zmiana tonu insuliny w farbie działa pomiędzy pozostałymi na produkcję dwóch niezależnych hormonów – leptyny i greliny. Leptyna jest hormonem wpływającym na czujniki leptynowe w podwzgórzu, w terenie nazywanym ośrodkiem sytości. Po połączeniu leptyny z receptorami realizuje do ograniczenia produkowania przez podwzgórze neurotransmitera (neuropeptydu Y), który jest generatorem apetytu. Zmniejszenie produkcji neuropeptydu Y przynosi to uczucie sytości. Z zmiany grelina oddziałuje z receptorami grelinowymi. Komórki nerwowe mające receptory gwoli współczesnego hormonu szukają się i w podwzgórzu ale w regionie nazywanym ośrodkiem głodu. Stymulowanie ośrodka głodu przez grelinę zwiększa apetyt. Ponieważ fruktoza nie przychodzi na pracę insuliny tak, jak glukoza, leczy toż zakłóceniami w przechodzeniu sytości. Jedząc produkty słodzone fruktozą albo po prostu wydajne w fruktozę, jakimi są owoce, stanowimy w powstanie zeżreć strasznie sporo trwając w fantastycznym przeświadczeniu, iż nadal jesteśmy nienasyceni.

Nadmiar fruktozy podkreśla spory stan wolnych kwasów tłustych i trójglicerydów, czekanie się tłuszczu w bicepsach oraz wątrobie, tudzież w wytrwałości otyłość, w właściwości otyłość brzuszną. Badania naukowe dowiodły że tłuszcz doprowadzany w własnym układzie spośród fruktozy układa się głównie wokół organów należnych do rysunku pokarmowego też w bliskości serca. Badania naukowe zaprezentowały także, że nie tylko podchodzi do składania oleju w stojących już komórkach tłuszczowych, a też fruktoza stymuluje stworzenie nowych komórek tłuszczowych.

scswclub.info
get2-lux.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *